Jak motyle



sezon

W dniu 2 października 2015 r. w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się Inauguracja sezonu kulturalnego 2015/2016
W programie przewidziano Wręczenie Nagród Kulturalnych Prezydenta Miasta Gorzowa oraz Koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno - "60 lat muzycznej wędrówki"
Galę poprowadziła dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM, p. Ewa Pawlak. Witając zebranych gości, w pięknej sali gorzowskiej Filharmonii, zaproponowała na początek obejrzenie migawek z kilku działań kulturalnych, jakie miały miejsce w minionym roku.

sezon
Prezydent Miasta Gorzowa Jacek Wójcicki

Mijający rok kalendarzowy, to także znaczące rocznice: 250 lat Państwowego Teatru Publicznego, 70-lecie gorzowskiego Muzeum, 60-lecie pracy twórczej p. Ireneusza K. Szmidta i Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, 50-lecie działalności DKF Megaron i tyleż samo lat pracy p. Tadeusza Szyfera.
Na scenie pojawił się mistrz i szef Zespołu „Terno” p. Edward Dębicki w towarzystwie muzyków, tancerzy i śpiewaków. W przerwie koncertu ogłoszono Kapitułę Nagrody Prezydenta i wszystkich nominowanych do tej nagrody. A byli to: Agnieszka Doberschuetz i Marta Wrzask, Anna Łaniewska, Beata P. Klary, Czesław Ganda, Elżbieta Skorupska-Raczyńska i Andrzej Pierzchała, Izabela Szafrańska-Słupecka, Marcin Ciężki, Andrzej Pierzchała (ponownie), Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta, Marzena Wieczorek, DKF Megaron, Marek Zawadzki. Każdy z wyczytanych został obdarowany przez Prezydenta czerwoną różą. A następnie Prezydent p. Jacek Wójcicki przedstawił laureatów Motyla.

sezon
Czesław Ganda i Sylwia Beech - Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury

W tym roku kapituła doceniła długie lata działania w gorzowskiej kulturze obojga laureatów. Izabella Słupecka-Szafrańska od lat prowadzi zespól Buziaki. To jedna z najbardziej utytułowanych grup tanecznych, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym kieleckich Jodeł. W jej imieniu nagrodę odebrał syn Paweł. Izabella Słupecka-Szafrańska jest bowiem chora i sama osobiście nie mogła przybyć na galę. Wystosowała natomiast króciutki liścik, w którym podziękowała za zaszczyt i wspomniała, że całe jej życie było wielką radością, a radość tę dawała jej praca z kolejnymi pokoleniami tancerzy.
W przypadku Czesława Gandy kapituła nagrodziła jego zaangażowanie w prowadzenie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz ostatnią pracę w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wzruszony laureat dziękował za zaszczyt.
Czesław Ganda urodził się w 1947 roku, jest absolwentem Liceum Pedagogicznego o profilu muzycznym oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Z Gorzowem związany od 1966 roku.

sezon
Uskkrzydlony Czesław Ganda

W latach 1968 – 1975 pracował w charakterze nauczyciela wychowania muzycznego w placówkach oświatowych, od 1975 roku do chwili obecnej praca w placówkach upowszechniania kultury. Prowadził liczne zespoły oraz pracował z solistami, którzy jego kierunkiem zdobywali nagrody.

sezon
Smak sukcesu

Jest autorem muzyki do piosenki o Wicie Stwoszu do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Emisja na antenie radiowej i w telewizji w wykonaniu Ewy Kujawskiej, pieśń owa była hymnem Festiwalu Olsztyńskiego.
Skomponował pieśń „Burza nad głową do tekstu Leopolda Staffa, pieśń ta zdobyła pierwsze miejsce na spotkaniach Olsztyńskich w wyk. Ewy Kujawskiej w 1978 roku.
Skomponował muzykę do sztuki teatralnej MEDEA w reżyserii Ireneusza Krzysztofa Szmidta, a także do bajki „Przygody dzielnego wojaka Tomasza”, która była grana z dużym powodzeniem w całej południowej Polsce.
W 1978 roku współpracuje jako asystent z reżyserem Wowo Bielickim.

sezon
Czesław Ganda wśród przyjaciół z RSTK i UTW

Od 1994 roku pracował w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., zajmuje się szkoleniem wokalistów, takich jak Marzena Śron, Magdalena Kujawska, Jarosław Mielcarek, Łukasz Reks, Katarzyna Gólczyńska. Był konsultantem zespołów rockowych działających w Miejskim Centrum Kultury.
Jest pomysłodawcą i realizatorem cyklu koncertowego adresowanego do dzieci i młodzieży pod hasłem „Polihymnia w eMCeKa”. Współpracuje z Gorzowską Orkiestrą Dętą, jest koordynatorem i reżyserem koncertów podczas Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych „Alte Kameraden”.

sezon
W godnym towarzystwie

Jest jednym z współzałożycieli Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp., którym kieruje jako prezes od 1988 roku. Przez 33 lata organizuje corocznie Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne RSTK, na których opracowuje i reżyseruje m. in. widowiska poetycko muzyczne z cyklu „Obrazy – słowa – dźwięki”
Koordynuje pracę stowarzyszenia działającego w 4 sekcjach twórczych: muzycznej, plastycznej, literackiej i filmowej. Jest autorem koncepcji synkretycznych działań warsztatowych polegających na łączeniu poezji z muzyką i plastyką, uczestnicząc w nich czynnie i twórczo jako muzyk ilustrujący poezję dźwiękiem. Od czerwca 2014 roku jest również prezesem, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.
Po wręczeniu nagród rozpoczęła się druga część koncertu Teatru Terno.

sezon
Czesław Ganda i dzielna ekipa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Na zakończenie uroczystości, zaproszono wszystkich do pobycia z sobą i pogadania, przy słodyczach, winie i napojach...
W artykule wykorzystano informacje z artykułu Renaty Ochwat zamieszczonego na stronie: echogorzowa.pl oraz relacji Ewy Rutkowskiej zamieszczonej na stronie: giik.pl
Opracował:Ferdynand Głodzik
Zdjęcia: Ewelina Wieczorek i Krystyna Woźniak